Gmina Lubichowo

LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI

                                                           Więcej informacji na : http://lubichowskiekociewiaki.pl/

   

Lubichowskie Kociewianki w 43.Turnieju Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia w Wielu.

Już od 43 lat Wielewski Turniej Gawędziarzy gromadzi miłośników gawęd i gadek, które uczą, bawią i skłaniają do refleksji.
22 i 23 sierpnia br. spotkali się mistrzowie tej sztuki z różnych regionów Polski, by zaprezentować swoje umiejętności.

W tegorocznej edycji wzięło udział 26 gawędziarzy z Kaszub, Kociewia i Rzeszowszczyzny. Lubichowscy Kociewiacy zapisali się w kronikach wielewskiego turnieju już w 1993 roku. Nie sposób wymienić tej licznej grupy wspaniałych gawędziarzy z Lubichowa utytułowanych czołowymi nagrodami i mianem nagrody głównej.
W tym roku uczestniczyły reprezentantki "Lubichowskich Kociewiaków” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie w składzie: Maria Gosz, Monika Mokwa i Elżbieta Kaleta - uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie. Dla Marysi i Eli był to debiut na wielewskiej scenie, nowe doświadczenie i kolejna przygoda. Monika natomiast, wystąpiła po raz trzeci i na pewno wzbogaciła swoje dotychczasowe doświadczenie. Dziewczęta sporo czasu poświęciły na przygotowania i włożyły wiele serca, by godnie zaprezentować Kociewie i swoją gminę. Wszystkie wystąpiły w kategorii Józefa Brzezińskiego, która obejmuje uczestników do 15 lat. Nasza solistka Marysia z dumą odśpiewała hymn kociewski i piosenkę z naszego repertuaru "Lubia stróny" na tle sympatycznego zespołu "Kaszuby". To wszystko zadziało się w części oficjalnej turnieju.
Zmagania turniejowe trwały do późnych godzin wieczornych.
Nasze dziewczęta pięknie powiedziały swoje gadki urozmaicając je piosenką, a najmłodsza uczestniczka całego turnieju - nasza Elżbieta - zagrała na akordeonie fragment kociewskiej frantówki.

Drugi dzień turnieju - przed koncertem w amfiteatrze- jak zawsze, poprzedza kolorowy przemarsz ulicami Wiela do pomników i na cmentarz, by oddać hołd zacnym ludziom Kaszub.

Nasi reprezentanci co roku składają wiązanki kwiatów o "barwach Kociewia". Jednak przy grobie niedawno zmarłego pana świętej pamięci Edmunda Konkolewskiego (2019) wspaniałego gawędziarza i naszego kochanego "Dziadka" nie możemy stanąć w zupełnym milczeniu. Tym razem kilka wzruszających słów wygłosiła Marysia Gosz, a w ubiegłym roku - Patrycja Golimowska.

Punkt kulminacyjny całego turnieju odbył się nad pięknym jeziorem w wielewskim amfiteatrze.

Jury doceniło nasze prezentacje i przyznało Marysi Gosz 2. nagrodę, Monice Mokwie 3. nagrodę, a najmłodszą debiutantkę Elżbietę Kaletę w dowód sympatii i uznania za piękny występ zaproszono do nagrania w Radiu Koszalin. Ela otrzymała także specjalne gratulacje i sporo ciepłych słów od członka jury poety i pisarza - p. Grzegorza Schramke.

Poza tym, przeprowadzono wywiad z całym naszym zespołem do Radia Gdańsk, gdzie każda miała dużo do powiedzenia, a i przy okazji mogłyśmy podzielić się naszym najnowszym wspólnym przedsięwzięciem - "Ocalić od zapomnienia".

Cieszymy się bardzo, że w tak trudnym okresie mogłyśmy przeżyć tyle wspaniałych, kulturalnych doznań.

 

Festiwal kociewskich kolęd i pastorałek !

 W środę, 29 stycznia br. w auli Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczestników konkursu pod kociewską nazwą "Kolandy lólków naszych". Wyjątkowego uroku dodawał lekko pobielony   widok zza okna - szkoda, że na krótko.

Festiwal kolęd  to już długoletnia tradycja, a wszystko po to, by przede wszystkim zachować dla przyszłych pokoleń mało znane kolędy i pastorałki związane z okresem Bożego Narodzenia. Jest to również okazja, by pokazać możliwości i dorobek artystyczny solistów oraz zespołów.

Zgodnie z regulaminem uczestnicy mieli prezentować  dwie kolędy lub pastorałki kociewskie. Ocenie  podlegał: dobór repertuaru, poziom wykonania, zgodność formy kolędowania z tradycją kociewską, pomysłowość i oryginalność uczestników wyrażająca się w przygotowanych przez nich strojach kolędniczych oraz rekwizytach wykorzystanych podczas występu.

Reprezentanci "Lubichowskich Kociewiaków" z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie - zgodnie z obowiązującym regulaminem - zaśpiewali 2 pastorałki i obie gwarą. Do swojej prezentacji stworzyli tematyczny klimat poprzez dobrane stroje i instrumenty.  Śpiewali zespołowo i wyłonili solistów, by wzbogacić popis. Za swoją prezentację otrzymali 1. miejsce w kategorii zespołów szkolnych. Oto skład osobowy zespołu: Patrycja Golimowska (solistka) uczennica II LO w Starogardzie Gdańskim; uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie: Zuzanna Czubek, Amelia Bartwicka, Maria Gosz (solistka), Emilia Myszewska, Maja Kobylińska, Kornelia Krysiak, Monika Mokwa, Mirela Stiwe, Maciej Mokwa, Piotr Pilacki (solista ), Patryk Pilacki, Maciej Bernatek,  Michał Mokwa oraz Julia Szachta i Szymon Szachta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzechowie.

"Lubichowskie Kociewiaki" mogą pochwalić się również sukcesem w kategorii Solista. Trzecioklasistka z PSP w Lubichowie - Elżbieta Kaleta - zaśpiewała kolędę przy własnym akompaniamencie akordeonowym i pastorałkę przy akompaniamencie kapeli. Obie prezentacje  wypadły świetnie i jury przyznało naszej solistce również 1. miejsce.

Wielkie gratulacje dla wszystkich wykonawców.

"Lubichowskie Kociewiaki" na półkoloniach w Sopocie

Sopocka Szkoła Wyższa oraz Fundacja Mikroakademia zaprosiła starszych członków zespołu - w ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubichowie - do udziału w warsztatach w ramach projektu „Młodzieżowy College Kreatywności i Innowacyjności”.
Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zawierał on programy kształcenia dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 16 lat z podziałem na bloki zajęć. Każdy uczestnik projektu uczestniczył w minimum 4 warsztatach. Grupa z Lubichowa liczyła 12 osób i uczestniczyła w warsztatach komputerowych oraz plastyczno - technicznych. Poznali nowe technologie w designie, projektowali "dom marzeń" w środowisku Minecraft, rzeźbili w masie plastycznej wg wybranej inspiracji, projektowali most z wikliny papierowej, szydełkowali ozdoby z włóczki Hooked Zpagetti, robili mydełka na bazie naturalnych składników, a podczas warsztatów z zakresu fotografii byli nad morzem, by wykonać zdjęcia pięknych widoków do późniejszej obróbki komputerowej. Wszystkie zajęcia były poprzedzone wykładami i kończyły się prezentacją prac i podsumowaniem. Poza tym, każdy uczestnik został poddany badaniom predyspozycji osobowych i zawodowych. Były to indywidualne rozmowy wstępnie przeprowadzonej ankiety. Na podstawie wystandaryzowanych testów oraz wywiadu z doradcą zawodowym zostaną wkrótce przesłane do rodziców propozycje w zakresie dalszego doskonalenia i rozwijania kompetencji dziecka oraz diagnoza jego umiejętności i predyspozycji.
Warsztaty kończyły się otrzymaniem indeksu „Młodzieżowy College Kreatywności i Innowacyjności” oraz zaświadczeniem
będący potwierdzeniem udziału w zajęciach.
Był to pracowity, ale pełen atrakcji tydzień, za co należą się organizatorom wyrazy wdzięczności za pamięć i zaproszenie do udziału w warsztatach.

 

 

WŚRÓD LAUREATÓW  PROJEKT

"Lubichowskie Kociewiaki" wzięły udział w projekcie Fundacji  Mikroakademia w Gdańsku „Pomorskie Korzenie Kresowe". Głównym celem projektu było popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej wśród uczniów województwa pomorskiego.

Fundacja Mikroakademia zamierzała poprzez zachęcenie do odkrywania, udokumentowania, pozyskania wspomnień, dokumentów i zdjęć przyczynić się do budowania szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe.

Projekt „Pomorskie Korzenie Kresowe” miał  na celu zachowanie pamięci o dziejach i przeżyciach żyjących jeszcze mieszkańców Pomorza pochodzących z kresów. Był okazją do międzypokoleniowego upamiętniania dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii mieszkańców „małej pomorskiej ojczyzny” i jej zasobów źródłowych pomiędzy uczniami  a seniorami z ich otoczenia, którzy od dnia ekspatriacji zamieszkali na Pomorzu, a urodzili się i wychowywali na Kresach Wschodnich.

Główne założenia projektu zachęciły "Lubichowskich Kociewiaków" do wzięcia  w nim udziału i realizacji jego wymogów. Wnikliwa znajomość życiorysu i dziejów z życia Sybiraczki p. Ireny Uklei była największym powodem, by podjąć się tego zadania. Zaczęto więc niezwłocznie gromadzić dokumenty, zdjęcia, pamiątki i spisywać opowieści p. Ireny na potrzeby projektu. Książka "W bolszewickim piekle" także była wspaniałym załącznikiem (Epilog) świadczącym o udziale członków zespołu w lekcjach żywej historii. Na potrzeby projektu nagrano  reportaż z udziałem bohaterki - p. Ireny. Szkoda, że trzeba było ograniczyć się tylko do 10 minut. Załącznikiem była także obszerna prezentacja z pobytu Sybiraczki  na Kresach Wschodnich (obecnie Ukraina)  po 80. latach. Pracy było bardzo dużo, ale  dzięki współpracy z życzliwymi osobami udało się przesłać materiały w terminie.

Uroczysta gala podsumowująca projekt odbyła się 5 grudnia br. w Sali Koncertowej im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Okazało się, że na konkurs wpłynęło 60 prac.

Wielka radość ogarnęła zespół, gdy znaleźli się wśród laureatów. Cudowne uczucie!

Pani Irena miała swoje 5 minut jako bohaterka projektu, a uczestnicy reportażu w składzie: licealistka - Patrycja Golimowska, PSP Lubichowo: Barbara Hossa, Natalia Łangowska, Monika Mokwa, Elżbieta Kaleta,  Mirela Stiwe, Maciej Mokwa, Piotr Pilacki, Patryk Pilacki, PSP Borzechowo: Julia Szachta i Szymon Szachta

zostali nagrodzeni.

Prace laureatów - nasze także -  były  prezentowane podczas wystawy na gali, a potem  rozbudują ekspozycję Domu Kresy, gdzie już dziś trwają zabiegi o zachowanie polskiego dziedzictwa narodowego  powstałego na Kresach Wschodnich. 

 

Gala zakończyła się występem całego zespołu. W programie zaprezentowano 2 pieśni patriotyczne, taniec regionalny (na życzenie organizatorów) i pastorałkę kociewską wraz z życzeniami na zbliżające się święta.

Organizatorzy zadbali o życzliwą i miłą atmosferę zapewniając pyszny poczęstunek.

Należy nadmienić, że projekt powstał z udziałem  Kierownika Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie.

Specjalne podziękowania zespół kieruje do  p. Wójta Gminy za kolejną pomoc w zorganizowaniu transportu dla całego zespołu.

P.S. Dodatkową  niespodzianką dla całego zespołu ( przed galą) były warsztaty w rozgłośni Radia Gdańsk. Kociewiacy zwiedzili budynek, weszli do reżyserki, a także do studia nagrań. Dowiedzieli się, na czym polega praca dziennikarza i jak funkcjonuje rozgłośnia.

Piękny dzień pełen emocji i wrażeń zakończył się w starogardzkim McDonald'sie.

 

 

"Lubichowskie Kociewiaki" na XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego.

W Tczewie - w ramach XII edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego - podczas Tygodnia Kociewskiego (18-22 listopada 2019 r.), wśród licznych wydarzeń kulturalnych odbyły się finały części konkursowej w kategorii recytacje.
W tym wydarzeniu uczestniczyła Elżbieta Kaleta ("Lubichowskie Kociewiaki ") - laureatka etapu rejonowego, który odbył się 22 października w OPP w Starogardzie.
Była to przepustka do finału, gdzie spotkali się laureaci trzech powiatów: tczewskiego, świeckiego i starogardzkiego.
Finały odbyły się 20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Lubichowianka za prezentację prozy Andrzeja Grzyba znalazła się w gronie wyróżnionych i nagrodzonych.
Gratulacje dla Elżbiety - trzecioklasistki Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie.
Tego samego dnia w późnych godzinach popołudniowych w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie można było podziwiać prezentacje utalentowanych Kociewiaków pod hasłem "Kociewiacy mówią, tańczą i śpiewają".
Miło było znaleźć się wśród nich. Zaproszenie organizatorów zespół "Lubichowskie Kociewiaki" przyjął, jako wielkie wyróżnienie. Pomimo zmęczenia członkowie dali z siebie wszystko, by nie zawieść organizatorów. Mieli dwa wejścia: scenka w oparciu o tekst " Pan Bóg i Kociewiaki" wg własnej interpretacji oraz porcję dowcipów przeplatanych tańcem i zakończonych piosenką finałową na okoliczność festiwalu.
Za swój występ zebrali liczne brawa i wiele miłych słów.
Organizatorzy zadbali o miłą, życzliwą i rodzinną atmosferę.

 

LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI zwycięzcami w konkursie Gwary Kociewskiej na 2. Walnych Plachandrach Kociewskich w Wirtach !!!

Wielki zlot kociewiaków jaki miał miejsce 25 sierpnia w najstarszym w Polsce ogrodzie botanicznym Arboretum Wirty już za nami.
Na scenie rozbrzmiewały kociewskie melodie, uzdolnieni tancerze oraz wokaliści brali udział w konkursie "Gwary Kociewskiej" prezentując swoje talenty.
W turnieju powiatów "Lubichowskie Kociewiaki" zajęły I miejsce - w gadce, I miejsce w scenkach oraz II miejsce w śpiewie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

„LUBICHOWSKIE KOCIEWIANKI” W FINALE

26. października w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbyły się Rejonowe Eliminacje IX Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Organizatorem – koordynatorem festiwalu jest

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, Fabryka Sztuk w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie i Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Festiwal adresowany jest do mieszkańców Kociewia, a w części warsztatowej i konkursowej do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, w tym do placówek oświatowych wszystkich poziomów edukacyjnych, domów kultury i placówek wychowania pozaszkolnego. Impreza ma charakter regionalny. Festiwalowi przyświecają określone cele, jak: zwiększanie poczucia przynależności do grupy etnicznej, pielęgnowanie tożsamości lokalnej, odczuwania więzi z regionem, kulturą i ludźmi zamieszkującymi na Kociewiu, poznawanie twórców kociewskich i ich utworów, kształtowanie aktywnej postawy mieszkańców regionu wobec różnych dziedzin kultury i oczywiście podnoszenie kultury żywego słowa.

Pomimo, że za oknem było ponuro,  sala widowiskowa starogardzkiej placówki tętniła życiem młodych zdolnych recytatorów, których oceniało  jury w składzie: ks. Zbigniew Gełdon, Alicja Górecka, Mirosława Möller i Dorota Szufrajda.

Wśród 40 recytatorów znalazły się „Lubichowskie Kociewiaki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie: Kornelia Krysiak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie i jej starsza koleżanka Patrycja Golimowska z Publicznego Gimnazjum w Lubichowie. Prezentacje lubichowskich dziewcząt zostały wysoko ocenione przez jurorów przyznając Kornelii 1. miejsce w kategorii klas IV-VI i Patrycji 2. miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Tym samym „Lubichowskie Kociewianki” zakwalifikowały się etapu finałowego. Naszym laureatkom serdecznie  gratulujemy i trzymamy kciuki za finałowe występy, które odbędą się w dniu 15 listopada w Tczewie. Spotkają się tam laureaci rejonu starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego