LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

                                                           Więcej informacji na : http://lubichowskiekociewiaki.pl/

 

 

WŚRÓD LAUREATÓW  PROJEKT

"Lubichowskie Kociewiaki" wzięły udział w projekcie Fundacji  Mikroakademia w Gdańsku „Pomorskie Korzenie Kresowe". Głównym celem projektu było popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej wśród uczniów województwa pomorskiego.

Fundacja Mikroakademia zamierzała poprzez zachęcenie do odkrywania, udokumentowania, pozyskania wspomnień, dokumentów i zdjęć przyczynić się do budowania szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe.

Projekt „Pomorskie Korzenie Kresowe” miał  na celu zachowanie pamięci o dziejach i przeżyciach żyjących jeszcze mieszkańców Pomorza pochodzących z kresów. Był okazją do międzypokoleniowego upamiętniania dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii mieszkańców „małej pomorskiej ojczyzny” i jej zasobów źródłowych pomiędzy uczniami  a seniorami z ich otoczenia, którzy od dnia ekspatriacji zamieszkali na Pomorzu, a urodzili się i wychowywali na Kresach Wschodnich.

Główne założenia projektu zachęciły "Lubichowskich Kociewiaków" do wzięcia  w nim udziału i realizacji jego wymogów. Wnikliwa znajomość życiorysu i dziejów z życia Sybiraczki p. Ireny Uklei była największym powodem, by podjąć się tego zadania. Zaczęto więc niezwłocznie gromadzić dokumenty, zdjęcia, pamiątki i spisywać opowieści p. Ireny na potrzeby projektu. Książka "W bolszewickim piekle" także była wspaniałym załącznikiem (Epilog) świadczącym o udziale członków zespołu w lekcjach żywej historii. Na potrzeby projektu nagrano  reportaż z udziałem bohaterki - p. Ireny. Szkoda, że trzeba było ograniczyć się tylko do 10 minut. Załącznikiem była także obszerna prezentacja z pobytu Sybiraczki  na Kresach Wschodnich (obecnie Ukraina)  po 80. latach. Pracy było bardzo dużo, ale  dzięki współpracy z życzliwymi osobami udało się przesłać materiały w terminie.

Uroczysta gala podsumowująca projekt odbyła się 5 grudnia br. w Sali Koncertowej im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Okazało się, że na konkurs wpłynęło 60 prac.

Wielka radość ogarnęła zespół, gdy znaleźli się wśród laureatów. Cudowne uczucie!

Pani Irena miała swoje 5 minut jako bohaterka projektu, a uczestnicy reportażu w składzie: licealistka - Patrycja Golimowska, PSP Lubichowo: Barbara Hossa, Natalia Łangowska, Monika Mokwa, Elżbieta Kaleta,  Mirela Stiwe, Maciej Mokwa, Piotr Pilacki, Patryk Pilacki, PSP Borzechowo: Julia Szachta i Szymon Szachta

zostali nagrodzeni.

Prace laureatów - nasze także -  były  prezentowane podczas wystawy na gali, a potem  rozbudują ekspozycję Domu Kresy, gdzie już dziś trwają zabiegi o zachowanie polskiego dziedzictwa narodowego  powstałego na Kresach Wschodnich. 

 

Gala zakończyła się występem całego zespołu. W programie zaprezentowano 2 pieśni patriotyczne, taniec regionalny (na życzenie organizatorów) i pastorałkę kociewską wraz z życzeniami na zbliżające się święta.

Organizatorzy zadbali o życzliwą i miłą atmosferę zapewniając pyszny poczęstunek.

Należy nadmienić, że projekt powstał z udziałem  Kierownika Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie.

Specjalne podziękowania zespół kieruje do  p. Wójta Gminy za kolejną pomoc w zorganizowaniu transportu dla całego zespołu.

P.S. Dodatkową  niespodzianką dla całego zespołu ( przed galą) były warsztaty w rozgłośni Radia Gdańsk. Kociewiacy zwiedzili budynek, weszli do reżyserki, a także do studia nagrań. Dowiedzieli się, na czym polega praca dziennikarza i jak funkcjonuje rozgłośnia.

Piękny dzień pełen emocji i wrażeń zakończył się w starogardzkim McDonald'sie.

 

 

"Lubichowskie Kociewiaki" na XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego.

W Tczewie - w ramach XII edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego - podczas Tygodnia Kociewskiego (18-22 listopada 2019 r.), wśród licznych wydarzeń kulturalnych odbyły się finały części konkursowej w kategorii recytacje.
W tym wydarzeniu uczestniczyła Elżbieta Kaleta ("Lubichowskie Kociewiaki ") - laureatka etapu rejonowego, który odbył się 22 października w OPP w Starogardzie.
Była to przepustka do finału, gdzie spotkali się laureaci trzech powiatów: tczewskiego, świeckiego i starogardzkiego.
Finały odbyły się 20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Lubichowianka za prezentację prozy Andrzeja Grzyba znalazła się w gronie wyróżnionych i nagrodzonych.
Gratulacje dla Elżbiety - trzecioklasistki Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie.
Tego samego dnia w późnych godzinach popołudniowych w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie można było podziwiać prezentacje utalentowanych Kociewiaków pod hasłem "Kociewiacy mówią, tańczą i śpiewają".
Miło było znaleźć się wśród nich. Zaproszenie organizatorów zespół "Lubichowskie Kociewiaki" przyjął, jako wielkie wyróżnienie. Pomimo zmęczenia członkowie dali z siebie wszystko, by nie zawieść organizatorów. Mieli dwa wejścia: scenka w oparciu o tekst " Pan Bóg i Kociewiaki" wg własnej interpretacji oraz porcję dowcipów przeplatanych tańcem i zakończonych piosenką finałową na okoliczność festiwalu.
Za swój występ zebrali liczne brawa i wiele miłych słów.
Organizatorzy zadbali o miłą, życzliwą i rodzinną atmosferę.

 

LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI zwycięzcami w konkursie Gwary Kociewskiej na 2. Walnych Plachandrach Kociewskich w Wirtach !!!

Wielki zlot kociewiaków jaki miał miejsce 25 sierpnia w najstarszym w Polsce ogrodzie botanicznym Arboretum Wirty już za nami.
Na scenie rozbrzmiewały kociewskie melodie, uzdolnieni tancerze oraz wokaliści brali udział w konkursie "Gwary Kociewskiej" prezentując swoje talenty.
W turnieju powiatów "Lubichowskie Kociewiaki" zajęły I miejsce - w gadce, I miejsce w scenkach oraz II miejsce w śpiewie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

„LUBICHOWSKIE KOCIEWIANKI” W FINALE

26. października w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbyły się Rejonowe Eliminacje IX Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Organizatorem – koordynatorem festiwalu jest

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, Fabryka Sztuk w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie i Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Festiwal adresowany jest do mieszkańców Kociewia, a w części warsztatowej i konkursowej do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, w tym do placówek oświatowych wszystkich poziomów edukacyjnych, domów kultury i placówek wychowania pozaszkolnego. Impreza ma charakter regionalny. Festiwalowi przyświecają określone cele, jak: zwiększanie poczucia przynależności do grupy etnicznej, pielęgnowanie tożsamości lokalnej, odczuwania więzi z regionem, kulturą i ludźmi zamieszkującymi na Kociewiu, poznawanie twórców kociewskich i ich utworów, kształtowanie aktywnej postawy mieszkańców regionu wobec różnych dziedzin kultury i oczywiście podnoszenie kultury żywego słowa.

Pomimo, że za oknem było ponuro,  sala widowiskowa starogardzkiej placówki tętniła życiem młodych zdolnych recytatorów, których oceniało  jury w składzie: ks. Zbigniew Gełdon, Alicja Górecka, Mirosława Möller i Dorota Szufrajda.

Wśród 40 recytatorów znalazły się „Lubichowskie Kociewiaki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie: Kornelia Krysiak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie i jej starsza koleżanka Patrycja Golimowska z Publicznego Gimnazjum w Lubichowie. Prezentacje lubichowskich dziewcząt zostały wysoko ocenione przez jurorów przyznając Kornelii 1. miejsce w kategorii klas IV-VI i Patrycji 2. miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Tym samym „Lubichowskie Kociewianki” zakwalifikowały się etapu finałowego. Naszym laureatkom serdecznie  gratulujemy i trzymamy kciuki za finałowe występy, które odbędą się w dniu 15 listopada w Tczewie. Spotkają się tam laureaci rejonu starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego