LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI zwycięzcami w konkursie Gwary Kociewskiej na 2. Walnych Plachandrach Kociewskich w Wirtach !!!

Wielki zlot kociewiaków jaki miał miejsce 25 sierpnia w najstarszym w Polsce ogrodzie botanicznym Arboretum Wirty już za nami.
Na scenie rozbrzmiewały kociewskie melodie, uzdolnieni tancerze oraz wokaliści brali udział w konkursie "Gwary Kociewskiej" prezentując swoje talenty.
W turnieju powiatów "Lubichowskie Kociewiaki" zajęły I miejsce - w gadce, I miejsce w scenkach oraz II miejsce w śpiewie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

„LUBICHOWSKIE KOCIEWIANKI” W FINALE

  1. października w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbyły się Rejonowe Eliminacje IX Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Organizatorem – koordynatorem festiwalu jest

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, Fabryka Sztuk w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie i Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Festiwal adresowany jest do mieszkańców Kociewia, a w części warsztatowej i konkursowej do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, w tym do placówek oświatowych wszystkich poziomów edukacyjnych, domów kultury i placówek wychowania pozaszkolnego. Impreza ma charakter regionalny. Festiwalowi przyświecają określone cele, jak: zwiększanie poczucia przynależności do grupy etnicznej, pielęgnowanie tożsamości lokalnej, odczuwania więzi z regionem, kulturą i ludźmi zamieszkującymi na Kociewiu, poznawanie twórców kociewskich i ich utworów, kształtowanie aktywnej postawy mieszkańców regionu wobec różnych dziedzin kultury i oczywiście podnoszenie kultury żywego słowa.

Pomimo, że za oknem było ponuro,  sala widowiskowa starogardzkiej placówki tętniła życiem młodych zdolnych recytatorów, których oceniało  jury w składzie: ks. Zbigniew Gełdon, Alicja Górecka, Mirosława Möller i Dorota Szufrajda.

Wśród 40 recytatorów znalazły się „Lubichowskie Kociewiaki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie: Kornelia Krysiak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie i jej starsza koleżanka Patrycja Golimowska z Publicznego Gimnazjum w Lubichowie. Prezentacje lubichowskich dziewcząt zostały wysoko ocenione przez jurorów przyznając Kornelii 1. miejsce w kategorii klas IV-VI i Patrycji 2. miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Tym samym „Lubichowskie Kociewianki” zakwalifikowały się etapu finałowego. Naszym laureatkom serdecznie  gratulujemy i trzymamy kciuki za finałowe występy, które odbędą się w dniu 15 listopada w Tczewie. Spotkają się tam laureaci rejonu starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego