Gmina Lubichowo

AKTUALNOŚCI

Artykuły

Gminne Mikołajki !!!

14 listopada 2019
Przejdź do - OTWARCIE WYREMONTOWANEGO POSTERUNKU POLICJI W LUBICHOWIE

OTWARCIE WYREMONTOWANEGO POSTERUNKU POLICJI W LUBICHOWIE

W połowie października br. odbyło się uroczyste otwarcie Posterunku Policji w Lubichowie po kapitalnym remoncie.
Klucze do budynku przekazał Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski, a otrzymał je kierownik posterunku. Zgodnie z tradycją dokonano poświęcenia budynku. W wydarzeniu uczestniczyła kadra kierownicza garnizonu pomorskiego, a otwarcie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych i współpracujących instytucji.

Poświęcenia budynku dokonał kapelan starogardzkich policjantów – ks. Ryszard Wiśniewski.  Komendanta Głównego Policji reprezentował Dyrektor Biura Prewencji KGP – insp. Robert Kumor.

 Decyzja o rozpoczęciu inwestycji podyktowana była m.in. koniecznością poprawy warunków lokalowych, w których funkcjonariusze pełnią służbę oraz poprawą warunków przyjęć mieszkańców. Jej koszt wyniósł ponad 1 mln 300 tys. zł. Kompleksowy remont posterunku został przeprowadzony w ramach środków budżetowych ujętych w Planie Remontów Policji w latach 2017-2019.

Gmina Lubichowo licząca ponad 6 tysięcy mieszkańców to ważny region powiatu starogardzkiego, w którym szeroko rozbudowana jest infrastruktura turystyczna. Nowoczesny, bardzo dobrze wyposażony budynek Policji zapewni funkcjonariuszom optymalne warunki pracy, a mieszkańcom gminy oraz turystom możliwość kontaktu z policjantami w standardzie spełniającym wszelkie oczekiwania.

25 października 2019

Ogłaszamy przetargi ustne na sprzedaż nieruchomości gruntowych !!!

Wójt Gminy Lubichowo ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości gruntowych.
Zainteresowane osoby zapraszamy do zapoznania się z warunkami technicznymi i formalnymi ogłoszenia:

http://bip.lubichowo.pl/a,20927,ogloszenie-wojta-gminy-lubichowo-o-i-przetargach-ustnych-nieograniczonych-na-sprzedaz-8-nieruchomosc.html24 października 2019

Pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie

Uroczyste pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie już za nami.

59 pierwszoklasistów w dniu 14 października 2019 r. zostało pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.

Podczas uroczystości pasowania, na którą dzieci pięknie weszły tanecznym krokiem-"poloneza"
ślubowały, że będą uczyć się pilnie, będą grzeczne oraz będą szanować dobre imię szkoły.
Każdy pierwszoklasista, zgodnie z tradycją, otrzymał róg obfitości wypełniony słodyczami oraz upominki od Dyrekcji szkoły jak i od przybyłego na uroczystość Wójta Gminy Lubichowo Andrzeja Toczek, który złożył dzieciom życzenia samych piątek i radości z nabywanej nauki.

   

 

15 października 2019

Dzień Edukacji Narodowej w Naszej Gminie

11 października w Publicznych Szkołach Podstawowych w Zelgoszczy oraz w Lubichowie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwane Dniem Nauczyciela.
Podczas akademii popłynęło wiele miłych i ciepłych słów w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Dyrektorzy dziękowali swoim pracownikom za poświęcenie i troskę, jaką obdarzają swoich uczniów każdego dnia wręczając nagrody i dyplomy. Dzieci prezentowały z dumą swoje talenty wokalne oraz aktorskie. Uroczystości uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Lubichowo Andrzej Toczek, który bardzo serdecznie podziękował wszystkim nauczycielom za misję, jaką wykonują.

Za osiągnięcia w pracy zawodowej Wójt Gminy uhonorował następujących nauczycieli i pracowników: Panią Justynę Kacała, Pana Mieczysława Cichon, Panią Małgorzatę Glazer, Pana Seweryna Murawskiego, Panią Mirosławę Kwaśniewską, Panią Katarzynę Deptulską-Ambroziak oraz Pana Mirosława Doring.

 

15 października 2019

Pani Magdalena Kłos nowym skarbnikiem Gminy Lubichowo

Rada Gminy Lubichowo podczas piątkowej sesji 27 września podjęła uchwałę o odwołaniu dotychczasowej skarbnik Gminy Pani Danuty Klein.
Pani Danuta przez okres dziesięciu miesięcy sprawowała swoją funkcję wypełniając swoje obowiązki jak najlepiej.
Pani Skarbnik podziękowała wszystkim za współpracę i zaufanie.
Wójt Gminy Lubichowo dziękował za sumienność i rzetelność w prowadzeniu finansów gminnych.
Na tej samej sesji na stanowisko Skarbnika Gminy Lubichowo powołano Panią Magdalenę Kłos.
Pani Magdalena to wieloletni pracownik Gminy dotychczasowo pracująca na stanowisku głównej księgowej, otrzymała ona wiele ciepłych słów, m.in. od ustępującej pani Skarbnik. Nowej Pani Skarbnik życzymy owocnej pracy na rzecz rozwoju naszej społeczności.

30 września 2019

Pomorski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich w Lubichowie.

W sobotę 28. września br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie odbył się Pomorski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego miał miejsce konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich "SŁODKIE SMAKI REGIONÓW".
W kongresie uczestniczyło mnóstwo osób i wiele Kół z całego Pomorza.
Każdy prezentował działalność swoich organizacji.
Przedmiotem Konkursu było opracowanie przepisu i wykonanie pracy konkursowej, tj. deseru regionalnego, który jest charakterystyczny dla regionu działania danego Koła Gospodyń Wiejskich. W tej konkurencji najlepsze okazały się Panie z KGW Smolniki prezentując wyjątkowo pyszny tort chlebowy.
Na drugiej pozycji uplasowało się KGW Zelgoszcz.
Panowała bardzo miła atmosfera, podczas której Panie ochoczo wymieniały się swoimi doświadczeniami.
Gratulujemy zwycięzcom !!!

30 września 2019

Obchody 75. rocznicy hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Pomorza

W Ocyplu 24 września obchodziliśmy
75. rocznicę hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Pomorza!!!
Delegacja z urzędu Gminy wraz z Wójtem Andrzejem Toczek złożyli wiązanki kwiatów przy 2 pomnikach oraz na grobie zamordowanych -19.09.1944 roku. Patriotyczną postawą wykazała się młodzież Lubichowskiej szkoły pod kierownictwem Dyrekcji szkoły, która wraz ze sztandarem przybyła na uroczystości. Nie zabrakło naszych małych Lubichowskich Kociewiaków wraz z opiekunami którzy pięknymi strojami ubarwili uroczystość. Wiązanki kwiatów złożyli także sołtysi wsi Ocypel i Mermetu oraz mieszkańcy Ocypla. Mszę świętą w intencji zmarłych odprawił - wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Pelplińskiej - ks.dr teologii Michał Glaza.
Inicjatorką obchodów 75. rocznicy zbrodni hitlerowskiej była wnuczka jednego z zamordowanych Pani Dagmara Mazurek, która po mszy zaprosiła uczestników na spotkanie w swojej Kwaterze Agroturystycznej w Mermecie.

27 września 2019

Zbliża się sezon grzewczy !!!

Drodzy mieszkańcy Gminy Lubichowo zbliża się sezon grzewczy, dlatego pamiętajcie o kilku ważnych czynnościach, które pozwolą Wam zaoszczędzić nerwy oraz pieniądze:

-serwis i przegląd
Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, z kolei w budynkach o powierzchniach powyżej 2000 m² dwa razy – do 31 maja i 31 listopada. Pamiętajmy – planując tego typu przegląd zlećmy go osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia do wykonywania czynności kominiarskich. Jest ona bowiem odpowiedzialna nie tylko za oczyszczanie komina z sadzy i smoły, ale i czuwanie nad prawidłowym stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej.

W ramach przygotowania instalacji do sezonu możecie wykonać także samodzielnie kontrolę ciśnienia wody w instalacji, odpowietrzanie grzejników, czyszczenie grzejników, sprawdzenie szczelności instalacji oraz czyszczenie kratek wentylacyjnych.

Wiele osób ogrzewa swoje domostwa piecem. Ważne jest to, aby palić w piecu surowcami, które są do tego przeznaczone. Najbardziej popularnym surowcem stosowanym do ogrzewania domów jest węgiel. Im bliżej zimy tym ceny są wyższe, dlatego też warto zaopatrzyć się w ten surowiec dużo wcześniej.

Namawiamy do okresowych przeglądów instalacji grzewczych a tam gdzie ogrzewanie jest gazowe zalecamy montaż czujników tlenku węgla (czadu). Te niewielkie urządzenia za kilkadziesiąt złotych mogą uratować życie !!!

27 września 2019