Gmina Lubichowo

STRONA GŁÓWNA

Artykuły

Mikołajki 2017

W tym roku dnia 07.12. o godz. 08.30 uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie kl. I- III oraz ich Wychowawcy na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie w specjalnie zaaranżowanej sali GOKu wzięli udział w spotkaniu mikołajkowym. 150 Dzieci z wielką uwagą oraz zaangażowaniem obejrzały spektakl teatralny pod tytułem "Za pasem święta a Ktoś majstruje przy prezentach" wykonany przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. Wśród barwnej scenografii z kolorowym oświetleniem zebrane Dzieci z bardzo dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem śledziły perypetie bohaterów sceny. Na zakończenie przedstawienia na obłoku chmury w związku z brakiem śniegu-oraz przy piosence pt."Pędzi, pędzi Mikołaj" pojawił się długo wyczekiwany specjalny Gość- św. Mikołaj bardzo uradowany z tego, że jeszcze dzisiaj jest tyle uradowanych dzieci z powodu spotkania z nim.

Dzieci zapytane przez Mikołaja bardzo chętnie prezentowały swoje wspaniałe talenty recytatorskie i wokalne i to o tematyce nie tylko zbliżających się świąt i wizyty specjalnego gościa, tym bardziej gdy ów częstował wykonawców słodkimi smakołykami. Na koniec spotkania ten przemiły dziadek w czerwono białym ubraniu i z długą siwą brodą z wąsami i okularach- poprosił na scenę wychowawców przybyłych klas i obdarował Ich paczkami ze smacznymi i kolorowymi cukierkami dla wszystkich uczniów poszczególnych klas. W tak miłej i sympatycznej atmosferze zebrane dzieci nie chciały się rozstawać z bardzo sympatycznym i miłym gościem, który powiedział, że jeszcze inne dzieci czekają na niego i musi się pożegnać ale z pewnością się spotka z tymi, które będą  grzeczne,miłe i dobrze uczące się- w wigilie Bożego Narodzenia Ho Ho.Takie samo spotkanie  od godz. 10.0. Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie przygotował dla 160  Dzieci z Publicznego Przedszkola w Lubichowie i Ocyplu. 

O godz. 11.20 Przedstawienie i odwiedziny św. Mikołaja miały miejsce na sali sportowej w Zelgoszczy dla dzieci z kl. I -IV Publicznej Szkoły podstawowej w Zelgoszczy. Mamy nadzieję, że te spotkania dały dzieciom i ich opiekunom, dużo radości i uśmiechu, odrobinę słodyczy oraz nadziei na zbilżające się święta. W tym miejscu chcę podziękować Dyrektorom w/w placówek za wspaniała współpracę.   

 

13 grudnia 2017

Finał X Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego i sukces Kornelii Krysiak - "Lubichowskiej Kociewianki"

   22 listopada br. w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Skulteta w Tczewie odbyły się finałowe przesłuchania laureatów recytacji rejonu starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego. Profesjonalne jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Marii Pająkowskiej - Kensik wysłuchało ponad 50. uczestników prezentujących utwory m.in.: R. Landowskiego, A. Grzyba, Z. Bukowskiego, ks. F. Kameckiego, P. Wrzos-Wyczyńskiego i innych twórców Kociewia. 
   Kornelia Krysiak - uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie, członkini zespołu "Lubichowskie Kociewiaki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie za prezentację prozy A. Grzyba otrzymała I miejsce w kategorii recytacji uczniów klas IV-VI. Nagrodę naszej Kociewiance wręczył Janusz Landowski - syn patrona festiwalu. Ponadto Kornelia otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Nagrodę tę wręczył Wiceprezydent Miasta Tczewa Adam Urban. Jubileuszowy festiwal okazał się dla naszej lubichowianki szczególnie wyjątkowy - dwie nagrody, to doprawdy duży sukces! Nasze gratulacje! Jesteśmy bardzo dumni z prezentacji i osiągnięć Kornelii. Poza tym cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy oddać hołd wielkim Synom Kociewia: patronowi festiwalu Romanowi Landowskiemu i Andrzejowi Grzybowi, z którym często spotykaliśmy się na "kociewskich steckach". Autor prozy "Drewniany ptak" na pewno byłby zadowolony z pięknej interpretacji utworu w wykonaniu "Lubichowskiej Kociewianki".

 

 

13 grudnia 2017
Czytaj więcej o: Finał X Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego i sukces Kornelii Krysiak - "Lubichowskiej Kociewianki"

Inwestycje w gminie Lubichowo

Rok 2017 to kolejny rok bogaty w gminie Lubichowo w inwestycje i zadania. Łącznie w tym roku realizowano w gminie 50 ważnych zadań. Szczególnie mieszkańców gminy cieszy fakt, że to rok pod znakiem inwestycji drogowych. Wybudowano 2,5 km nowych dróg asfaltowych oraz wyremontowano ponad 4,2 km dróg po przez utwardzenie nawierzchni płytami jumbo. Największe inwestycje drogowe już zrealizowane to przebudowa drogi Lubichowo – Wda (etap I) o wartości 1,5 mln zł, której wykonawcą była firma Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu. Wybudowany odcinek drogi to 1,5 km o szerokości asfaltu 5 m. Wybudowano kolejny odcinek drogi Młynki – Osowo Leśne o długości 1 km. Roboty budowlane wykonała firma Tadeusz Decka, z Morzeszczyna na wartość 1,2 mln zł.

Należy podkreślić fakt, że poprawę nawierzchni dróg po przez ułożenie płyt jumbo wykonano we wszystkich sołectwach, a koszt to prawie 1 mln zł. Dodatkowo Gmina Lubichowo w ramach pomocy finansowej dla Powiatu Starogardzkiego dofinansowała w kwocie – 40000 zł opracowanie dokumentacji budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej nr 2711G w Lubichowie oraz przeznaczyła pomoc finansową w kwocie 42000 zł dla Samorządu Województwa Pomorskiego na opracowanie dokumentacji budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 214 na odcinku Lubichowo – Bietowo.

Obecnie trwa przebudowa i remont świetlicy w Ocyplu, gdzie wartość robót to 251tyś. zł oraz remont remizy OSP w Ocyplu, którego koszt to 56 tyś. zł. Także w tym roku w sołectwach doposażono świetlice wiejskie, place zabaw i utworzono siłownie zewnętrzne oraz zakupiono 2 działki pod nowe place zabaw w Lipinkach Królewskich i Smolnikach, wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców tych sołectw. Utwardzono kostką brukową teren przy budynku komunalnym w Mermecie i przy budynku świetlicy we Wdzie oraz remizie OSP w Osowie Leśnym. W ramach zaopatrzenia gminy w wodę opracowano dokumentację budowy ujęć wody w Zelgoszczy i Zielonej Górze oraz projekty rozbudowy wodociągu w Lubichowie, Ocyplu i Bietowie. W dniu 16.11.2017 r. Wójt Gminy podpisał umowę z Zarządem Województwa Pomorskiego na „Budowę kanalizacji w Ocyplu – etap I. W ramach PROW 2014 – 2020 gmina otrzymała na realizację inwestycji dofinansowanie w wysokości 63,63 % kosztów kwalifikowanych tj, 1 805 732 zł. Budowa obejmie systemu kanalizacji sanitarnej w Ocyplu o długości 9,28 km z podłączeniem do oczyszczali ścieków. Realizacja budowy kanalizacji nastąpi w 2018 roku.

4 grudnia 2017