Pierwszy mural w Lubichowie-ukończony!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Mural jaki powstał na ścianie w sąsiedztwie placu zabaw przy ulicy Mickiewicza w Lubichowie to dzieło grupy plastycznej działającej w Gminnym Ośrodku Kultury pod przewodnictwem p. Sylwestra Klamanna. Pomysł narodził się w Urzędzie Gminy i kiedy tylko Wójt dał zielone światło, rozpoczęto proces realizacji.

„Pomalowane mury nie są dzisiaj postrzegane jako akty wandalizmu. Coraz częściej mówi się, że jest to sztuka, która ubogaca nasze otoczenie i sprawia, że staje się ono barwniejsze. Coraz więcej osób docenia murale i nie traktuje ich już jako wybryk zbuntowanej młodzieży. Jestem bardzo zadowolony z całej akcji, niezwykle ciekawa inicjatywa, wprowadzająca do naszej Gminy zarówno radość, jak i sztukę”.- powiedział Wójt Gminy Lubichowo Andrzej Toczek

 

Po wstępnym przygotowaniu ściany, jeden z mieszkańców naszej gminy zaproponował Stowarzyszeniu Starogard 2030
stworzenie kilku wizualizacji, jak taki mural mógłby wyglądać. Spośród propozycji wybrano postać Reksia, a pomysł trafił do mieszkańca Lubichowa Macieja Klamanna, który nadał projektowi ostateczny kształt oraz wzbogacił go o sylwetkę naszej gminnej maskotki - Lubicha.

Wiele osób nie jest świadomych tego, jak wiele pracy wymaga stworzenie takiego wielkiego, barwnego malunku na murze. Grupa, która go stworzyła miała trudne zadanie.

„Aby mural był trwały i szybko nie stracił swojego doskonałego wyglądu należy uwzględnić szereg elementów. Podczas malowania muralu liczy się m. in.: położenie ściany, przygotowanie podłoża, zastosowanie odpowiednich farb. P. Sylwester Klamann poświęcił mnóstwo czasu na przygotowanie go do realizacji, odpowiednie ustawienie rzutnika, z którego odrysowany został szkic projektu, mieszanie kolorów, rozdzielanie prac grupie, itp. Przy malowaniu zasadnicze znaczenie mają warunki pogodowe. Żadna skrajność nie jest dobra. Praca w bardzo wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu nie jest zalecana ze względu na zbyt szybkie schnięcie farby, natomiast malowanie podczas deszczu wpływa fatalnie na przyczepność powłoki. Optymalna temperatura do pracy mieści się w zakresie od około 18 do 30 ° C”.- opowiadała wykonawczyni Iwona Jakubowska

Mural to piękne malowidło, które wspaniale ubarwiło przestrzeń placu zabaw dla dzieci. Mamy nadzieję, że nasze pociechy miło będą spędzały tam czas wspólnie z rodzicami. Jego wykonanie wymagało mnóstwa pracy. Dlatego prosimy wszystkich mieszkańców o dbanie o nasz pierwszy lubichowski mural i chronienie go od aktów wandalizmu.

Ogromne podziękowania należą się sponsorom:

„Klinek” Krzysztof Klin
Restauracja Natura 2000
Arkada PSB
oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w odsłonięciu muralu.

Mural wykonali:
Sylwester Klamann
Agata Wontka
Anna Górecka
Iwona Jakubowska

fot. Maciej Klamann